Trzy zasady termodynamiki

I zasada termodynamiki - jest zmodyfikowaną zasadą zachowania energii, dotyczy pojawiania się i znikania ciepła. Ponieważ ciepło jest jedną z postaci energii, jego pojawieniu się musi towarzyszyć dostarczenie energii, a natomiast znikaniu ciepła musi towarzyszyć wydzielanie się energii. Każde urządzenie które wykorzystuje do swojego działania ciepło, pracuje zgodnie z ową zasadą. Czy jest to reaktor jądrowy, czy silnik samochodowy, czy piecyk elektryczny, wszystkie te urządzenia korzystają z przemiany dostarczanej im energii na ciepło, oraz ciepła na inny rodzaj energii (jak w przypadku silnika, ciepło ulega przemianie na energię mechaniczną).

II zasada termodynamiki - opisuje przypływ ciepła i jego kierunek. Zasada ta mówi, o zjawisku z którego istnienia każdy sobie zdaje sprawę, a mianowicie że nigdy nie ogrzejemy ciała czymś zimnym. W bardziej fizyczny sposób ujmując: ciepło zawsze przepływa od ciała o wyższej temperaturze do ciała o temperaturze niższej i nigdy na odwrót.

III zasada termodynamiki - jest określeniem minimalnego stanu do jakiego możemy doprowadzić ciało poprzez jego chłodzenie. Mówi nam ona, iż nie możemy tak schłodzić danego ciała aby osiągnęło ono temperaturę 0 K.

Oprócz wymienionych tutaj trzech zasad termodynamiki, dodaje się jeszcze jedną, tzw. zerową zasadę termodynamiki. Została ona sformułowana dopiero po ogłoszeniu podstawowych trzech, wynika z nich bezpośrednio i jest ich uzupełnieniem. Mówi o stanie równowagi cieplnej pomiędzy ciałami. Jeśli ciała A ma tą samą temperaturę jak ciało C, oraz ciało B, ma także taką samą temperaturę jak ciało C, to ciała A i B mają także tą samą temperaturę i są w stanie wzajemnej równowagi cieplnej.